Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 οι μαθητές  της Β’ και Γ’ τάξης  του σχολείου  μας που συμμετέχουν στα δυο πολιτιστικά προγράμματα με θέμα : « Επισκέπτομαι τα μουσεία και αφηγούμαι δημιουργικά»   και «Όταν μπαίνουν οι μάσκες…» πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο πολυκεντρικό μουσείο των Αιγών στη  Βεργίνα  και στο Εθνογραφικό Κέντρο του Γιώργη Μελίκη στη Μελίκη. Οι υπεύθυνες καθηγήτριες  των προγραμμάτων Αρμπουνιώτη Βασιλική, Πασιοπούλου Ελένη , Κόγια  Αναστασία και ο συνοδός καθηγητής Τζιαρτζιάνης Δημήτριος ξενάγησαν τους μαθητές και  επεσήμαναν τη σπουδαιότητα των εκθεμάτων του πολυκεντρικού μουσείου των Αιγών. Στο Λαογραφικό μουσείο της Μελίκης  εντυπωσίασε η σημαντική προσπάθεια του κ. Γιώργη Μελίκη για τη συντήρηση και ανάδειξη των εκθεμάτων (μάσκες, υφαντά, τάματα, φορεσιές) και η   άοκνη προσπάθεια  για την διατήρηση   της παράδοσης.    Οι δυο επισκέψεις κατέδειξαν στους μαθητές  την ομοιότητα των συνηθειών, των εθίμων,  τη συνέχεια της ιστορίας, το άρρηκτο δέσιμο  των ανθρώπων με τον τόπο τους από τους αρχαίους χρόνους μέχρι σήμερα.

Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Βεσυροπούλου Ζωή και Δήμου Γιούλη  καθώς και των κύριο Μελίκη που μας ξενάγησαν στο μουσείο του.