Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές των τμημάτων  Β2 και Γ3 με τη συνοδεία των καθηγητριών φυσικής αγωγής κα. Μυλωνά Μαρία και κα. Σιδηροπούλου Άννα, στο πλαίσιο των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με  Αναπηρία υποδέχτηκαν στο σχολείο τον τεχνικό σύμβουλο της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες, Αλέξανδρο Καραϊωσήφ, ιδρυτή του σωματείου Εν Σώματι Υγιεί – Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας. Ενημερώθηκαν για τους Παρολυμπιακούς Αγώνες και ακολούθως εξασκήθηκαν στο Boccia. Είναι άθλημα για αθλητές με αναπηρία και έχει σχεδιαστεί ώστε να παίζεται από άτομα με  εγκεφαλική παράλυση ή άλλη κινητική αναπηρία που χρησιμοποιούν αναπηρικό αμαξίδιο. Αποτελεί  Παρολυμπιακό άθλημα, και παίζεται σε περισσότερες από 40 χώρες.