Τόσο η Δυσλεξία όσο και οι υπόλοιπες Μαθησιακές Δυσκολίες, παρά το ότι σήμερα έχουμε αρκετά εργαλεία και γνώσεις να τις διαχειριστούμε, συνεχίζουν να είναι πηγή άγχους και προβληματισμού γονιών και μαθητών στον σχολικό χώρο. Ίσως γιατί το σχολείο στον τόπο μας έχει έναν μάλλον άκαμπτο τρόπο προσέγγισης της μαθησιακής διαδικασίας και οι όποιες αλλαγές γίνονται αργά και δύσκολα. Παρακάτω υπάρχουν δυο  σημειώματα που καταγράφουν τι ακριβώς σημαίνουν οι όροι και περιγράφουν τα φαινόμενα. Και επειδή στον τόπο μας η διάγνωση για πολλούς λόγους γίνεται αρκετά καθυστερημένα και έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος για έγκαιρη παρέμβαση που μπορεί, υπό όρους, να βελτιώσει την αυτοπεποίθηση του παιδιού και τις σχολικές επιδόσεις, θεωρούμε ότι αξίζει να τα διαβάσετε.

Δυσλεξία

Μαθησιακές Δυσκολίες