Erasmus / E-twinning

Το σχολείο συμμετέχει από το 2020 σε πρόγραμμα κινητικότητας «Συμπράξεις ανταλλαγών μέσω σχολείων, ΚΑ229 (School Exchange Partnerships) από 23-04-2020, με κωδικό αριθμό, Form ID: KA229-A396769. Οι συμμετέχοντες θα αναπτύξουν περιβαλλοντική και κοινωνική συνειδητοποίηση και να επιμορφωθούν σε θέματα που αφορούν τη βιωσιμότητα, την ενσυνείδηση και την επάρκεια (sustainability & sufficiency).
Καθηγητές και μαθητές θα ενθαρρυνθούν στην ανάπτυξη καινοτόμων δεξιοτήτων, στην ανάπτυξη της συμμετοχικότητας και της κοινωνικής δράσης. Οι εμπλεκόμενοι θα υιοθετήσουν επίσης συνήθειες φιλικές προς το περιβάλλον. Απώτερος, όμως, στόχος είναι (το 2023) η ανάπτυξη και η δημιουργία ενός ευρωπαϊκού διαθεματικού διδακτικού πακέτου, που θα εκδοθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση και θα χρησιμοποιηθεί από τα ευρωπαϊκά σχολεία.

Erasmus 1st mobility Italy

Naousa hiking food wine
VINEYARDS AND WINERIES

Training our EFGs’ pupils as guides of our town