Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 εορτάστηκε η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου Βέροιας επισκέφθηκαν το ΔΑΚ Βικέλας στο Μακροχώρι και είχαν την ευκαιρία να αθληθούν στα γήπεδά του. Με χαρά και ενθουσιασμό συνάντησαν εκεί, μεταξύ πολλών άλλων αθλούμενων, στο δεύτερο σπίτι της, την Πρωταθλήτρια του Επτάθλου Υφαντίδου Σοφία και τον προπονητή της Μηνά Κυριάκο και μοιράστηκαν μαζί τους αθλητικές εμπειρίες και στιγμές παιχνιδιού.
Ευχαριστούμε όλους, όσοι συνέβαλαν στη διοργάνωση της δράσης και ιδιαιτέρως της εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Μυλωνά Μαρία και Σιδηροπούλου Άννα. Το σημερινό σχολείο ανοίγει την πόρτα στην κοινωνία και η σχολική ζωή εμπλουτίζεται με ποικίλες εξωσχολικές δραστηριότητες, που αναδεικνύουν τα ταλέντα και τις δεξιότητες των παιδιών.