ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

15 Σεπτέμβρη σήμερα και η Δημοκρατία γιορτάζει. Η Διεθνής Ημέρα Δημοκρατίας γιορτάζεται κάθε χρόνο με πρωτοβουλία της Διακοινοβουλευτικής Ένωσης (IPU) από το 1997, ενώ αργότερα θεσμοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ.

Από την αρχαία Αθήνα και τον Περικλή μέχρι σήμερα ο εορτασμός της Δημοκρατίας στοχεύει στο να αναδείξει τις αξίες που αντιπροσωπεύει σε παγκόσμιο επίπεδο, όπως είναι η ελευθερία και η προάσπισή της, η προστασία των ανθρώπινων δικαιωμάτων, η ελευθερία της έκφρασης, ο σεβασμός στον άνθρωπο, η αξιοκρατία, η ειρηνική συνύπαρξη των λαών κ.ά.

Ως εκπαιδευτικοί στοχεύουμε να μεταλαμπαδεύσουμε όλες αυτές τις αξίες στους μαθητές και τις μαθήτριές μας μέσα στο πλαίσιο του σχολείου, αυτού του μικρόκοσμου της κοινωνίας και να δημιουργήσουμε μελλοντικούς ενεργούς πολίτες, προασπιστές ενός πολιτεύματος που διασφαλίζει την ε