Την Παρασκευή 2212/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την αναβίωση του τοπικού εθίμου «Ρογκάτσια». Το έθιμο παρουσίασαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Όταν μπαίνουν οι μάσκες …» με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς κ. Πασιοπούλου Ελένη, Αρμπουνιώτη Βασιλική και Κόγια Αναστασία. Πολύτιμη υπήρξε η βοήθεια της κ. Βεσυροπούλου Ζωής, η οποία δίδαξε στα παιδιά τους χορούς και την ευχαριστούμε πολύ. Θερμές ευχαριστίες απευθύνουμε και στο Λύκειο Ελληνίδων για τις πολύτιμες φορεσιές που μας δάνεισαν. Με μια έντονη γεύση από την τοπική παράδοση ξεκινήσαμε όλα τα μέλη της σχολικής μονάδας τις χριστουγεννιάτικες διακοπές μας.

Στο δρώμενο συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές: Αμβρακίδης Χρήστος-Ραφαήλ, Γιάννος Παναγιώτης, Δουλγερίδου Αθανασία, Θεμέλη Νεφέλη, Μαργαριτοπούλου Μάρθα, Μπατσίλας Γρηγόρης, Νατσούρας Αντώνης,  Νικόλτσης Παναγιώτης, Σαμανίδου Ηλέκτρα,  Σιουραντάνης Γιώργος.