Εκπαιδευτική επίσκεψη στις κεντρικές εγκαταστάσεις του ΕΚΑΒ στην Θεσσαλονίκη, πραγματοποίησαν οι 20 μαθητές του προγράμματος αγωγής υγείας του 3ου γυμνασίου Βέροιας, τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους και ενημερώθηκαν σχετικά με τις υπηρεσίες που προσφέρονται, από τον υπεύθυνο διασώστη του κέντρου.Συνειδητοποίησαν την αξία της παροχής πρώτων βοηθειών στην ζωή ενός ανθρώπου, καθώς και το σπουδαίο έργο της υπηρεσίας και των διασωστών. Έμαθαν ότι πρέπει να είμαστε ακριβείς και σύντομοι όταν επικοινωνούμε με το 166 και ότι δεν πρέπει να ενοχλούμε την τηλεφωνική γραμμή για κανέναν άλλο λόγο! Είδαν το εσωτερικό ενός σύγχρονου ασθενοφόρου καθώς και το τηλεφωνικό κέντρο της υπηρεσίας. Τέλος έμαθαν πώς μπορεί κάποιος να γίνει ο ίδιος διασώστης.Το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο και οι ερωτήσεις τους πολλές! Σκοπός του προγράμματος μας από την πρώτη στιγμή είναι  η παροχή γνώσης, ώστε οι μαθητές μας να καταστούν χρήσιμοι και ενεργοί μαθητές και πολίτες και αυτή η επίσκεψη ήταν προς αυτή την κατεύθυνση ακριβώς! Ευχαριστούμε θερμά την υπηρεσία για την υποδοχή και την φιλοξενία! Τη δράση οργάνωσε η συντονίστρια του προγράμματος μαθηματικός Αναστασία Γρηγοριάδου και συμμετείχε η γυμνάστρια Σιδηροπούλου Άννα, συνεργάτιδα επίσης του προγράμματος.