Το τερπνόν μετά του ωφελίμου…

Οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3 του 3ου Γυμνασίου Βέροιας είχαν τη χαρά τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024 να επισκεφθούν τη Σχολή Αριστοτέλους στην περιοχή της Αρχαίας Μίεζας. Εκεί βάδισαν στα χνάρια του Μεγάλου Αλεξάνδρου και των φίλων του Μακεδόνων, οι οποίοι στον τόπο αυτό γνώρισαν τον φιλόσοφο Αριστοτέλη και προετοιμάστηκαν για τη μεγάλη εκστρατεία στην Ασία. Αμέσως μετά τους υποδέχθηκε εγκάρδια το Γυμνάσιο Κοπανού με το πρόγραμμα Γαλλική Κουζίνα, που εδώ και 21 χρόνια αποτελεί δράση-κόσμημα για το σχολείο αυτό. Οι μαθητές του Κοπανού αρχικά προσέφεραν πλήθος εδεσμάτων και ακολούθως ξενάγησαν εικονικά τους μαθητές της Βέροιας στους δύο μακεδονικούς τάφους της περιοχής ως πρεσβευτές της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας. Όλοι μαζί έκλεισαν ραντεβού για μια επόμενη κοινή δράση.